User-defined Prediction

The predicted results in the country, given the National levels of support which you entered, are as follows.

National Prediction: Conservative short 29 of majority

Party2017 Votes2017 SeatsPred VotesGainsLossesNet ChangePred Seats
CON 43.5%318 27.0%425-21297
LAB 41.0%262 30.0%313-10252
LIB 7.6%12 18.0%190+1931
Brexit 0.0%0 10.0%00+00
Green 1.7%1 6.0%00+01
SNP 3.1%35 3.4%151+1449
PlaidC 0.5%4 0.5%02-22
UKIP 1.9%0 3.0%00+00
Other 0.7%0 2.3%00+00
N.Ire 18 00+018

Edit current prediction, make new prediction, or go back to home page.

List of predicted seat changes

SeatCounty/AreaPredicted Change  MP as at 2017
Aberdeen SouthGrampianSNPgain fromCON: Ross Thomson
AngusTaysideSNPgain fromCON: Kirstene Hair
ArfonGwyneddLABgain fromPlaid: Hywel Williams
AshfieldNottinghamshireCONgain fromLAB: Gloria De Piero
Ayr Carrick and CumnockAyrshire and LanarkSNPgain fromCON: Bill Grant
Banff and BuchanGrampianSNPgain fromCON: David Duguid
CambridgeCambridgeshireLIBgain fromLAB: Daniel Zeichner
CeredigionDyfedLIBgain fromPlaid: Ben Lake
CheadleEastern ManchesterLIBgain fromCON: Mary Robinson
CheltenhamGloucestershireLIBgain fromCON: Alex Chalk
Chingford and Woodford GreenWaltham ForestLABgain fromCON: Iain Duncan Smith
Coatbridge, Chryston and BellshillGlasgow areaSNPgain fromLAB: Hugh Gaffney
Dagenham and RainhamBarking and DagenhamCONgain fromLAB: Jon Cruddas
Devon NorthDevonLIBgain fromCON: Peter Heaton-Jones
Dudley NorthBlack CountryCONgain fromLAB: Ian Austin
Dumfries and GallowayDumfries and GallowaySNPgain fromCON: Alister Jack
East LothianEdinburgh areaSNPgain fromLAB: Martin Whitfield
Esher and WaltonSurreyLIBgain fromCON: Dominic Raab
Fife North EastFifeLIBgain fromSNP: Stephen Gethins
Glasgow North EastGlasgow areaSNPgain fromLAB: Paul Sweeney
GordonGrampianSNPgain fromCON: Colin Clark
GuildfordSurreyLIBgain fromCON: Anne Milton
KensingtonKensington and ChelseaLIBgain fromLAB: Emma Dent Coad
Leeds North WestWest YorkshireLIBgain fromLAB: Alex Sobel
LewesEast SussexLIBgain fromCON: Maria Caulfield
MidlothianEdinburgh areaSNPgain fromLAB: Danielle Rowley
MorayGrampianSNPgain fromCON: Douglas Ross
Newcastle-under-LymeStaffordshireCONgain fromLAB: Paul Farrelly
Ochil and South PerthshireCentralSNPgain fromCON: Luke Graham
Renfrewshire EastGlasgow areaSNPgain fromCON: Paul Masterton
Richmond ParkRichmond Upon ThamesLIBgain fromCON: Zac Goldsmith
Rutherglen and Hamilton WestAyrshire and LanarkSNPgain fromLAB: Ged Killen
Sheffield HallamSouth YorkshireLIBgain fromLAB: Jared O Mara
St AlbansHertfordshireLIBgain fromCON: Anne Main
St IvesCornwallLIBgain fromCON: Derek Thomas
StirlingCentralSNPgain fromCON: Stephen Kerr
Thornbury and YateBristol areaLIBgain fromCON: Luke Hall
Vale of GlamorganSouth GlamorganLABgain fromCON: Alun Cairns
WellsSomersetLIBgain fromCON: James Heappey
WinchesterHampshireLIBgain fromCON: Steve Brine
WokinghamBerkshireLIBgain fromCON: John Redwood

Note that the MP's name given is the person who won the seat in 2017. That person may not necessarily be the candidate for the same party in the next election.


© 2020 Electoral Calculus Ltd
Powered by TigerLib (13-Aug-2020 10:51, Py3L, sc1)