User-defined Prediction

The predicted results in the country, given the National levels of support which you entered, are as follows.

National Prediction: Conservative majority 20

Party2017 Votes2017 SeatsPred VotesGainsLossesNet ChangePred Seats
CON 43.5%318 33.0%258+17335
LAB 41.0%262 27.0%035-35227
LIB 7.6%12 19.0%120+1224
Brexit 0.0%0 13.0%00+00
Green 1.7%1 3.0%00+01
SNP 3.1%35 3.4%81+742
PlaidC 0.5%4 0.5%01-13
UKIP 1.9%0 1.0%00+00
Other 0.7%0 0.3%00+00
N.Ire 18 00+018

Edit current prediction, make new prediction, or go back to home page.

List of predicted seat changes

SeatCounty/AreaPredicted Change  MP as at 2017
AshfieldNottinghamshireCONgain fromLAB: Gloria De Piero
Barrow and FurnessCumbriaCONgain fromLAB: John Woodcock
BassetlawNottinghamshireCONgain fromLAB: John Mann
Bishop AucklandDurhamCONgain fromLAB: Helen Goodman
Blackpool SouthLancashireCONgain fromLAB: Gordon Marsden
BridgendMid GlamorganCONgain fromLAB: Madeleine Moon
Bristol North WestBristol areaCONgain fromLAB: Darren Jones
Bury SouthWestern ManchesterCONgain fromLAB: Ivan Lewis
CambridgeCambridgeshireLIBgain fromLAB: Daniel Zeichner
CanterburyKentCONgain fromLAB: Rosie Duffield
CeredigionDyfedLIBgain fromPlaid: Ben Lake
CheltenhamGloucestershireLIBgain fromCON: Alex Chalk
Clwyd SouthClwydCONgain fromLAB: Susan Elan Jones
Coatbridge, Chryston and BellshillGlasgow areaSNPgain fromLAB: Hugh Gaffney
Crewe and NantwichCheshireCONgain fromLAB: Laura Smith
Dagenham and RainhamBarking and DagenhamCONgain fromLAB: Jon Cruddas
Don ValleySouth YorkshireCONgain fromLAB: Caroline Flint
Dudley NorthBlack CountryCONgain fromLAB: Ian Austin
East LothianEdinburgh areaSNPgain fromLAB: Martin Whitfield
Fife North EastFifeLIBgain fromSNP: Stephen Gethins
Glasgow North EastGlasgow areaSNPgain fromLAB: Paul Sweeney
GordonGrampianSNPgain fromCON: Colin Clark
Great GrimsbyHumber areaCONgain fromLAB: Melanie Onn
IpswichSuffolkCONgain fromLAB: Sandy Martin
KensingtonKensington and ChelseaLIBgain fromLAB: Emma Dent Coad
Leeds North WestWest YorkshireLIBgain fromLAB: Alex Sobel
LeighWestern ManchesterCONgain fromLAB: Joanne Platt
LewesEast SussexLIBgain fromCON: Maria Caulfield
MidlothianEdinburgh areaSNPgain fromLAB: Danielle Rowley
Newcastle-under-LymeStaffordshireCONgain fromLAB: Paul Farrelly
Ochil and South PerthshireCentralSNPgain fromCON: Luke Graham
Penistone and StocksbridgeSouth YorkshireCONgain fromLAB: Angela Smith
PeterboroughCambridgeshireCONgain fromLAB: Fiona Onasanya
Portsmouth SouthHampshireLIBgain fromLAB: Stephen Morgan
Richmond ParkRichmond Upon ThamesLIBgain fromCON: Zac Goldsmith
Rother ValleySouth YorkshireCONgain fromLAB: Kevin Barron
Rutherglen and Hamilton WestAyrshire and LanarkSNPgain fromLAB: Ged Killen
Sheffield HallamSouth YorkshireLIBgain fromLAB: Jared O Mara
St AlbansHertfordshireLIBgain fromCON: Anne Main
StirlingCentralSNPgain fromCON: Stephen Kerr
Stoke-on-Trent NorthStaffordshireCONgain fromLAB: Ruth Smeeth
WakefieldWest YorkshireCONgain fromLAB: Mary Creagh
West Bromwich WestBlack CountryCONgain fromLAB: Adrian Bailey
WinchesterHampshireLIBgain fromCON: Steve Brine
WrexhamClwydCONgain fromLAB: Ian Lucas

Note that the MP's name given is the person who won the seat in 2017. That person may not necessarily be the candidate for the same party in the next election.


© 2020 Electoral Calculus Ltd
Powered by TigerLib (03-Jun-2020 11:56, Py3L, sc1)