User-defined Prediction

The predicted results in the country, given the National levels of support which you entered, are as follows.

National Prediction: Conservative short 15 of majority

Party2017 Votes2017 SeatsPred VotesGainsLossesNet ChangePred Seats
CON 43.5%318 27.0%1522-7311
LAB 41.0%262 24.0%125-24238
LIB 7.6%12 22.0%190+1931
Brexit 0.0%0 16.0%00+00
Green 1.7%1 0.0%01-10
SNP 3.1%35 3.4%151+1449
PlaidC 0.5%4 0.5%01-13
UKIP 1.9%0 0.0%00+00
Other 0.7%0 7.1%00+00
N.Ire 18 00+018

Edit current prediction, make new prediction, or go back to home page.

List of predicted seat changes

SeatCounty/AreaPredicted Change  MP as at 2017
Aberdeen SouthGrampianSNPgain fromCON: Ross Thomson
AngusTaysideSNPgain fromCON: Kirstene Hair
AshfieldNottinghamshireCONgain fromLAB: Gloria De Piero
Ayr Carrick and CumnockAyrshire and LanarkSNPgain fromCON: Bill Grant
Banff and BuchanGrampianSNPgain fromCON: David Duguid
Barrow and FurnessCumbriaCONgain fromLAB: John Woodcock
Bishop AucklandDurhamCONgain fromLAB: Helen Goodman
Brighton PavilionEast SussexLABgain fromGreen: Caroline Lucas
Bristol North WestBristol areaCONgain fromLAB: Darren Jones
CambridgeCambridgeshireLIBgain fromLAB: Daniel Zeichner
CanterburyKentCONgain fromLAB: Rosie Duffield
CeredigionDyfedLIBgain fromPlaid: Ben Lake
CheadleEastern ManchesterLIBgain fromCON: Mary Robinson
CheltenhamGloucestershireLIBgain fromCON: Alex Chalk
Coatbridge, Chryston and BellshillGlasgow areaSNPgain fromLAB: Hugh Gaffney
Crewe and NantwichCheshireCONgain fromLAB: Laura Smith
Dagenham and RainhamBarking and DagenhamCONgain fromLAB: Jon Cruddas
Devon NorthDevonLIBgain fromCON: Peter Heaton-Jones
Don ValleySouth YorkshireCONgain fromLAB: Caroline Flint
Dudley NorthBlack CountryCONgain fromLAB: Ian Austin
Dumfries and GallowayDumfries and GallowaySNPgain fromCON: Alister Jack
East LothianEdinburgh areaSNPgain fromLAB: Martin Whitfield
Esher and WaltonSurreyLIBgain fromCON: Dominic Raab
Fife North EastFifeLIBgain fromSNP: Stephen Gethins
Glasgow North EastGlasgow areaSNPgain fromLAB: Paul Sweeney
GordonGrampianSNPgain fromCON: Colin Clark
KensingtonKensington and ChelseaLIBgain fromLAB: Emma Dent Coad
Leeds North WestWest YorkshireLIBgain fromLAB: Alex Sobel
LewesEast SussexLIBgain fromCON: Maria Caulfield
MidlothianEdinburgh areaSNPgain fromLAB: Danielle Rowley
MorayGrampianSNPgain fromCON: Douglas Ross
Newcastle-under-LymeStaffordshireCONgain fromLAB: Paul Farrelly
Ochil and South PerthshireCentralSNPgain fromCON: Luke Graham
Penistone and StocksbridgeSouth YorkshireCONgain fromLAB: Angela Smith
PeterboroughCambridgeshireCONgain fromLAB: Fiona Onasanya
Portsmouth SouthHampshireLIBgain fromLAB: Stephen Morgan
Renfrewshire EastGlasgow areaSNPgain fromCON: Paul Masterton
Richmond ParkRichmond Upon ThamesLIBgain fromCON: Zac Goldsmith
Rother ValleySouth YorkshireCONgain fromLAB: Kevin Barron
Rutherglen and Hamilton WestAyrshire and LanarkSNPgain fromLAB: Ged Killen
Sheffield HallamSouth YorkshireLIBgain fromLAB: Jared O Mara
St AlbansHertfordshireLIBgain fromCON: Anne Main
St IvesCornwallLIBgain fromCON: Derek Thomas
StirlingCentralSNPgain fromCON: Stephen Kerr
Stoke-on-Trent NorthStaffordshireCONgain fromLAB: Ruth Smeeth
Thornbury and YateBristol areaLIBgain fromCON: Luke Hall
WellsSomersetLIBgain fromCON: James Heappey
West Bromwich WestBlack CountryCONgain fromLAB: Adrian Bailey
WinchesterHampshireLIBgain fromCON: Steve Brine
WokinghamBerkshireLIBgain fromCON: John Redwood

Note that the MP's name given is the person who won the seat in 2017. That person may not necessarily be the candidate for the same party in the next election.


© 2020 Electoral Calculus Ltd
Powered by TigerLib (02-Mar-2020 12:20, Py3L, sc1)