User-defined Prediction

The predicted results in the country, given the National levels of support which you entered, are as follows.

National Prediction: Conservative majority 36

Party2017 Votes2017 SeatsPred VotesGainsLossesNet ChangePred Seats
CON 43.5%318 43.0%283+25343
LAB 41.0%262 34.8%232-30232
LIB 7.6%12 11.5%32+113
Brexit 0.0%0 3.0%00+00
Green 1.7%1 3.0%00+01
SNP 3.1%35 3.5%60+641
PlaidC 0.5%4 0.4%02-22
UKIP 1.9%0 0.0%00+00
Other 0.7%0 0.6%00+00
N.Ire 18 00+018

Edit current prediction, make new prediction, or go back to home page.

List of predicted seat changes

SeatCounty/AreaPredicted Change  MP as at 2017
ArfonGwyneddLABgain fromPlaid: Hywel Williams
AshfieldNottinghamshireCONgain fromLAB: Gloria De Piero
Barrow and FurnessCumbriaCONgain fromLAB: John Woodcock
BassetlawNottinghamshireCONgain fromLAB: John Mann
Bishop AucklandDurhamCONgain fromLAB: Helen Goodman
Blackpool SouthLancashireCONgain fromLAB: Gordon Marsden
BridgendMid GlamorganCONgain fromLAB: Madeleine Moon
Bury SouthWestern ManchesterCONgain fromLAB: Ivan Lewis
Carshalton and WallingtonSuttonCONgain fromLIB: Tom Brake
CeredigionDyfedLABgain fromPlaid: Ben Lake
CheltenhamGloucestershireLIBgain fromCON: Alex Chalk
Clwyd SouthClwydCONgain fromLAB: Susan Elan Jones
Coatbridge, Chryston and BellshillGlasgow areaSNPgain fromLAB: Hugh Gaffney
Crewe and NantwichCheshireCONgain fromLAB: Laura Smith
Dagenham and RainhamBarking and DagenhamCONgain fromLAB: Jon Cruddas
DarlingtonDurhamCONgain fromLAB: Jenny Chapman
Don ValleySouth YorkshireCONgain fromLAB: Caroline Flint
Dudley NorthBlack CountryCONgain fromLAB: Ian Austin
East LothianEdinburgh areaSNPgain fromLAB: Martin Whitfield
EastbourneEast SussexCONgain fromLIB: Stephen Lloyd
Glasgow North EastGlasgow areaSNPgain fromLAB: Paul Sweeney
Great GrimsbyHumber areaCONgain fromLAB: Melanie Onn
IpswichSuffolkCONgain fromLAB: Sandy Martin
KensingtonKensington and ChelseaCONgain fromLAB: Emma Dent Coad
LeighWestern ManchesterCONgain fromLAB: Joanne Platt
MidlothianEdinburgh areaSNPgain fromLAB: Danielle Rowley
Newcastle-under-LymeStaffordshireCONgain fromLAB: Paul Farrelly
Penistone and StocksbridgeSouth YorkshireCONgain fromLAB: Angela Smith
PeterboroughCambridgeshireCONgain fromLAB: Fiona Onasanya
Richmond ParkRichmond Upon ThamesLIBgain fromCON: Zac Goldsmith
Rother ValleySouth YorkshireCONgain fromLAB: Kevin Barron
Rutherglen and Hamilton WestAyrshire and LanarkSNPgain fromLAB: Ged Killen
Sheffield HallamSouth YorkshireLIBgain fromLAB: Jared O Mara
StirlingCentralSNPgain fromCON: Stephen Kerr
Stoke-on-Trent NorthStaffordshireCONgain fromLAB: Ruth Smeeth
WakefieldWest YorkshireCONgain fromLAB: Mary Creagh
West Bromwich WestBlack CountryCONgain fromLAB: Adrian Bailey
WorkingtonCumbriaCONgain fromLAB: Sue Hayman
WrexhamClwydCONgain fromLAB: Ian Lucas

Note that the MP's name given is the person who won the seat in 2017. That person may not necessarily be the candidate for the same party in the next election.


© 2020 Electoral Calculus Ltd
Powered by TigerLib (03-Jun-2020 11:56, Py3L, sc516)