User-defined Prediction

The predicted results in the country, given the National levels of support which you entered, are as follows.

National Prediction: Conservative majority 74

Party2017 Votes2017 SeatsPred VotesGainsLossesNet ChangePred Seats
CON 43.5%318 44.7%5612+44362
LAB 41.0%262 33.0%159-58204
LIB 7.6%12 11.8%32+113
Brexit 0.0%0 2.1%00+00
Green 1.7%1 2.8%00+01
SNP 3.1%35 3.9%150+1550
PlaidC 0.5%4 0.4%02-22
UKIP 1.9%0 0.1%00+00
Other 0.7%0 1.1%00+00
N.Ire 18 00+018

Edit current prediction, make new prediction, or go back to home page.

List of predicted seat changes

SeatCounty/AreaPredicted Change  MP as at 2017
Aberdeen SouthGrampianSNPgain fromCON: Ross Thomson
Alyn and DeesideClwydCONgain fromLAB: Mark Tami
AngusTaysideSNPgain fromCON: Kirstene Hair
ArfonGwyneddLABgain fromPlaid: Hywel Williams
AshfieldNottinghamshireCONgain fromLAB: Gloria De Piero
Ayr Carrick and CumnockAyrshire and LanarkSNPgain fromCON: Bill Grant
Banff and BuchanGrampianSNPgain fromCON: David Duguid
Barrow and FurnessCumbriaCONgain fromLAB: John Woodcock
BassetlawNottinghamshireCONgain fromLAB: John Mann
BedfordBedfordshireCONgain fromLAB: Mohammad Yasin
Bishop AucklandDurhamCONgain fromLAB: Helen Goodman
Blackpool SouthLancashireCONgain fromLAB: Gordon Marsden
BolsoverDerbyshireCONgain fromLAB: Dennis Skinner
Bolton North EastWestern ManchesterCONgain fromLAB: David Crausby
Bradford SouthWest YorkshireCONgain fromLAB: Judith Cummins
BridgendMid GlamorganCONgain fromLAB: Madeleine Moon
BurnleyLancashireCONgain fromLAB: Julie Cooper
Bury NorthWestern ManchesterCONgain fromLAB: James Frith
Bury SouthWestern ManchesterCONgain fromLAB: Ivan Lewis
Carshalton and WallingtonSuttonCONgain fromLIB: Tom Brake
CeredigionDyfedCONgain fromPlaid: Ben Lake
CheltenhamGloucestershireLIBgain fromCON: Alex Chalk
Clwyd SouthClwydCONgain fromLAB: Susan Elan Jones
Coatbridge, Chryston and BellshillGlasgow areaSNPgain fromLAB: Hugh Gaffney
Coventry North WestCoventry and SolihullCONgain fromLAB: Geoffrey Robinson
Coventry SouthCoventry and SolihullCONgain fromLAB: James Cunningham
Crewe and NantwichCheshireCONgain fromLAB: Laura Smith
Dagenham and RainhamBarking and DagenhamCONgain fromLAB: Jon Cruddas
DarlingtonDurhamCONgain fromLAB: Jenny Chapman
Derby NorthDerbyshireCONgain fromLAB: Chris Williamson
Don ValleySouth YorkshireCONgain fromLAB: Caroline Flint
Dudley NorthBlack CountryCONgain fromLAB: Ian Austin
Dumfries and GallowayDumfries and GallowaySNPgain fromCON: Alister Jack
Durham North WestDurhamCONgain fromLAB: Laura Pidcock
East LothianEdinburgh areaSNPgain fromLAB: Martin Whitfield
EastbourneEast SussexCONgain fromLIB: Stephen Lloyd
GedlingNottinghamshireCONgain fromLAB: Vernon Coaker
Glasgow North EastGlasgow areaSNPgain fromLAB: Paul Sweeney
GordonGrampianSNPgain fromCON: Colin Clark
Great GrimsbyHumber areaCONgain fromLAB: Melanie Onn
HartlepoolTeessideCONgain fromLAB: Mike Hill
HemsworthWest YorkshireCONgain fromLAB: Jon Trickett
Heywood and MiddletonEastern ManchesterCONgain fromLAB: Liz McInnes
HyndburnLancashireCONgain fromLAB: Graham Jones
IpswichSuffolkCONgain fromLAB: Sandy Martin
KeighleyWest YorkshireCONgain fromLAB: John Grogan
KensingtonKensington and ChelseaCONgain fromLAB: Emma Dent Coad
LeighWestern ManchesterCONgain fromLAB: Joanne Platt
MidlothianEdinburgh areaSNPgain fromLAB: Danielle Rowley
MorayGrampianSNPgain fromCON: Douglas Ross
Newcastle-under-LymeStaffordshireCONgain fromLAB: Paul Farrelly
Ochil and South PerthshireCentralSNPgain fromCON: Luke Graham
Penistone and StocksbridgeSouth YorkshireCONgain fromLAB: Angela Smith
PeterboroughCambridgeshireCONgain fromLAB: Fiona Onasanya
Portsmouth SouthHampshireCONgain fromLAB: Stephen Morgan
RedcarTeessideCONgain fromLAB: Anna Turley
Renfrewshire EastGlasgow areaSNPgain fromCON: Paul Masterton
Richmond ParkRichmond Upon ThamesLIBgain fromCON: Zac Goldsmith
Rother ValleySouth YorkshireCONgain fromLAB: Kevin Barron
Rutherglen and Hamilton WestAyrshire and LanarkSNPgain fromLAB: Ged Killen
ScunthorpeHumber areaCONgain fromLAB: Nic Dakin
SedgefieldDurhamCONgain fromLAB: Phil Wilson
Sheffield HallamSouth YorkshireLIBgain fromLAB: Jared O Mara
StirlingCentralSNPgain fromCON: Stephen Kerr
Stockton SouthTeessideCONgain fromLAB: Paul Williams
Stoke-on-Trent NorthStaffordshireCONgain fromLAB: Ruth Smeeth
StroudGloucestershireCONgain fromLAB: David Drew
WakefieldWest YorkshireCONgain fromLAB: Mary Creagh
Warrington SouthCheshireCONgain fromLAB: Faisal Rashid
West Bromwich EastBlack CountryCONgain fromLAB: Tom Watson
West Bromwich WestBlack CountryCONgain fromLAB: Adrian Bailey
Wolverhampton North EastBlack CountryCONgain fromLAB: Emma Reynolds
Wolverhampton South EastBlack CountryCONgain fromLAB: Pat McFadden
WorkingtonCumbriaCONgain fromLAB: Sue Hayman
WrexhamClwydCONgain fromLAB: Ian Lucas

Note that the MP's name given is the person who won the seat in 2017. That person may not necessarily be the candidate for the same party in the next election.


© 2020 Electoral Calculus Ltd
Powered by TigerLib (07-Jan-2020 16:36, Py3L, sc325)